Przygotowanie do badań
-
Przychodnia Weterynaryjna Potokowa, Gdańsk
-
Przygotowanie zwierzęcia do badań
Badanie krwi
Na badanie krwi należy zgłosić się ze zwierzęciem, które musi być na czczo czyli z zastosowaniem minimum 8h głodówki. W przypadku niektórych badań np. parametrów trzustkowych czas ten wydłuża się do 10-12h. Zwierzęta bardzo młode powinny przybyć na badanie z zastosowaniem 5-6h głodówki. Jest to warunek konieczny, by uzyskane parametry badań były miarodajne.
Przed badaniem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, co również może wpływać na nieprawidłowości w interpretacji niektórych parametrów.
W przypadku badań hormonów tarczycy, zwierzę również powinno być na czczo, przy czym, jeśli wdrożono już podaż hormonów, należy zgłosić się po 4-6h od podania leku.
Badanie moczu
Próbkę moczu należy dostarczyć do maksymalnie 2h od pobrania, do tego czasu próbkę należy przechowywać w lodówce. Pojemnik do badania moczu można zakupić w aptece.
Dla kotów oferujemy specjalny żwirek do pobierania moczu, który można zakupić w Przychodni.
W przypadku posiewu moczu lub trudnościami z pobraniem próbki przez Opiekuna – mocz pobieramy podczas wizyty lekarskiej metodą cystocentezy – bezpośrednio z pęcherza pacjenta. W takim przypadku zwierzę musi przybyć z pełnym pęcherzem.
Badanie kału
Próbkę kału (ok 1cm x 1cm) z trzech kolejnych dni należy dostarczyć w jednym pojemniku zakupionym w aptece. Do momentu dostarczenia materiału do przychodni, należy przechowywać go w lodówce.
Badanie RTGNa badanie RTG zapraszamy ze skierowaniem od lekarza prowadzącego i wcześniejszym, telefonicznym lub osobistym umówieniu wizyty. W niektórych przypadkach badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu. O tym, jak będzie wyglądać takie badanie, decyduje lekarz prowadzący. Na wypadek możliwej sedacji, pacjent powinien w dniu badania być na czczo.
Badanie USG
Na badanie USG zapraszamy ze skierowaniem od lekarza prowadzącego i wcześniejszym, telefonicznym lub osobistym umówieniu wizyty. W dniu badania pacjent musi być na czczo, może pić czystą wodę. W przypadku oceny pęcherza moczowego, ważne jest, aby pacjent nie oddawał moczu bezpośrednio przed badaniem, co pozwoli na pełną i dokładną ocenę tego narządu.